09 lis. 2017

Završen CROENERGY2017 – najinovativnija energetska konferencija u RH rezultirala zaključcima i novim planovima

Vodeći financijski stručnjaci i bankari, predstavnici ministarstava, državnih agencija (AIK, APN i FZOEU), poslovnih i razvojnih banaka, županija, gradova i općina, gospodarskih subjekata te poduzetnici okupili su se na CROENERGY2017. u Energetskom centru Bračak te u dvodnevnom druženju još jednom etablirali ovu energetsku konferenciju kao forum za razmjenu mišljenja, znanja i iskustava. Kroz četiri panela prvoga dana analizirane su aktualnosti  vezane uz financiranje i provedbu strateških projekata energetske učinkovitosti kroz prizmu političkih prilika i globalnih kretanja  koja utječu na realizaciju projekata, dok je drugi dan obilovao nizom prezentacija pozitivnih primjera u različitim segmentima energetike.

O trendovima financiranja u području održivog korištenja energije govorili su ključni ljudi najznačajnijih banaka u Hrvatskoj u okviru prvog panela pod nazivom „Kako financirati projekte“, usuglasivši se oko velikog utjecaja politike na kretanja i zbivanja  u energetskom sektoru, uz snažan naglasak na važnost dosljednosti u donošenju i provođenju politika na polju energetike. Drugi panel naziva „Što nam donosi paket Čista energija za sve Europljane“ je donio plodonosnu i žustru raspravu na temu paketa Europske komisije, koji podrazumijeva održavanje konkurentnosti  Europske unije uslijed promjena na svjetskim energetskim tržištima zbog prelaska na čistu energiju. U sklopu panela poslane su važne poruke pa je tako domaćin dr. sc. Julije Domac nedvosmisleno, kratko i jasno donio pregled stanja u Hrvatskoj: „U Hrvatskoj vlada zastrašujući nedostatak kapaciteta u energetici u javnim tijelima koja bi trebala biti pokretači promjena. Nemamo nacionalnu energetsku strategiju, nedostaje nam kapaciteta i znanja, ne pratimo europsku legislativu i ne povlačimo dovoljno sredstava iz EU fondova.“ Toni Vidan, izvjestitelj za European Social and Economic Committee, se složio s ravnateljem REGEA-e, istaknuvši da je pravi put „postavljanje suludo ambicioznih planova i ciljeva vezanih uz obnovljive izvore energije i energetske učinkovitosti, čime će se poslati jasna poruka i signal te stvoriti politički preduvjeti za povlačenje EU sredstava.

Više informacija se nalazi na slijedećem linku: http://www.regea.org/vijesti/zavr%C5%A1en-croenergy2017.html

preuzmi (3)

[top]